Na czym polega dna moczanowa?

 Dna moczanowa spowodowana jest wytrącaniem się w płynie stawowym, albo w innych tkankach kryształków kwasu moczowego. Na samym początku pojawia się stan zapalny, a kolejnym etapem jest już choroba zwyrodnieniowa. Podagra atakuje stawy, a następnie dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, oczów, nerek i serca. Chorobie tej towarzyszy najczęściej cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, schorzenia nerek, czy też nadciśnienie tętnicze.

1. Przyczyny dny moczanowej

Kwas moczowy prawidłowo powinien być wydalany w 70% wraz z moczem, natomiast 30% trafia do przewodu pokarmowego. Najczęściej za duży poziom kwasu moczowego we krwi spowodowany jest nieprawidłową pracą nerek. Nie spełniają one swojej funkcji, jeżeli dojdzie do ich niewydolności, lub zapalenia kłębuszków nerkowych. Czasami zwiększona ilość kwasu moczowego jest spowodowana brakiem enzymu, który odpowiada za dalsze etapy jego przemiany, ale też :

  • łuszczycą,
  • chorobami układu chłonnego i chorobami rozrostowych szpiku,
  • otyłością,
  • zażywaniem niektórych leków,
  • głodzeniem się.

2. Objawy dny moczanowej

Na samym początku dna moczanowa przebiega bezobjawowo. W fazie jej zaostrzenia dochodzi najczęściej do napadów podagry, które są wynikiem niewłaściwej diety, dużego wysiłku fizycznego, spożycia alkoholu, zabiegów operacyjnych, czy zażywania leków moczopędnych. Gdy pojawią się napad podagry towarzyszy mu wysoka temperatura, a także objawy grypopodobne. Ponadto pojawia się ból w okolicy stawu śródstopnopaliczkowego, czyli palucha. Miejsce to jest zaczerwienione i obrzęknięte. Napad podagry może towarzyszyć choremu nawet trzy tygodnie, niemniej jednak zazwyczaj ustępuje samoistnie. Każdy następny napad tej choroby trwa znacznie dłużej, a okresy pomiędzy nimi znacznie się zmniejszają. Kryształki kwasu moczowego zwiększają swoją objętość i tworzą się z nich guzki dnawe, które występują w ścięgnie Achillesa, małżowinach usznych i ogólnie rzecz biorąc w miejscach o małym ukrwieniu. Pojawić mogą się także zmiany w nerkach i w składzie moczu ( białkomocz ), a także kamienie nerkowe.

3. Leczenie dny moczanowej

Leczenie dny moczanowej ma głównie na celu zwalczenie ostrego napadu i zwalczaniu kolejnych zaostrzeń tego schorzenia. Gdy chory ma napad powinien przyjmować leki na zmniejszenie ilości kwasu moczowego we krwi, a także leki przeciwzapalne. Oprócz tego ważna jest odpowiednia dieta uboga w tłuszcze i unikanie pokarmów zawierających tak zwane puryny. Oczywiście nie można spożywać także alkoholu. Niewskazane jest także stosowanie leków o działaniu moczopędnym.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *