Czyrak – jak się go pozbyć i leczyć

Czyrak to bakteryjne zakażenie skóry, które powstaje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Zwykle rozwijają się w regionach ciała, które doświadczają tarcia lub nacisku, takich jak twarz, pachwiny, ramiona i pośladki.

Na początku czyraki przyjmują postać bolesnych, czerwonych guzków, które głównie rozwijają się wraz z ropą w okolicach głowy. Większość z nich przedwcześnie pęka, a następnie goi przez okres 3 tygodni. Otwieranie i domowe osuszanie czyraka nie jest zalecane w warunkach domowych. Jednak jest to taki typ schorzenia, które pod wpływem pewnych preparatów i środków naturalnie się zagoi. Warto zaznaczyć, że większość czyraków nie prowadzi do powstawania blizn. Wyjątkiem są czyraki, które zostały na siłę otwarte. Ponadto, zbyt duża ilość czyraków na ciele jest niebezpieczna dla człowieka i wymaga profesjonalnego leczenia, ponieważ brak kontroli lekarza może spowodować poważne powikłania, w tym śmierć i sepsę.

Jak pozbyć się czyraka?

Najbezpieczniejszym, najłatwiejszym sposobem usunięcia czyraka w warunkach domowych jest zastosowanie ciepłego kompresu. W ten sposób można łatwo i naturalny sposób przyspieszyć proces drenażu. Ciepło zwiększa ciśnienie w zakażonych porach, ponieważ powoli przyciąga ropę i krew do powierzchni skóry.

Przy regularnym stosowaniu ciepłego kompresu, czyrak powinien w końcu pęknąć i całkowicie opuścić nagromadzoną wodę. Dopóki otwarty czyrak będzie czysty, suchy i chroniony, powinien się goić w ciągu kilku dni do tygodni, w zależności od jego wielkości i umiejscowienia. Leczenie małych i nieskomplikowanych czyraków może polegać na:

  • moczenie czystej ściereczki lub ręcznika w gorącej wodzie i nakładaniu ich na czyraka,
  • wyciśnięcie większości wody z tkaniny i wyciśnięcie jej w kompres,
  • stosowanie ciepłego kompresu do wrzenia przez 10 do 15 minut,
  • powtarzanie tego procesu 3 do 4 razy dziennie lub do czasu otwarcia się czyraka.

Jak leczyć po otwarciu ?

Kiedy czyrak zostanie otwarty, jego leczenie i zapobieżenie infekcji jest bardzo istotne. Można tego dokonać poprzez:

  • delikatne płukanie rany mydłem antybakteryjnym i przykrycie jej sterylnym bandażem lub gazą,
  • dokładne mycie rąk płynem antybakteryjnym przed każdorazowym zdecydowaniem się na zmianę opatrunku,
  • zmianę bandaża lub gazy 3-4 razy na dobę,
  • regularne czyszczenia rany oraz obszaru wokół niej,
  • nie dotykanie owrzodzenia do czasu całkowitego zagojenia.

Inne sposoby leczenia

Ponadto, stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub acetaminofen, może pomóc w zmniejszeniu bólu, obrzęku i zaczerwienienia spowodowanego wrzodami w trakcie ich leczenia.

Zazwyczaj maści i kremy antybiotyczne nie są pomocne w leczeniu wrzodów, ponieważ nie przenikają one do zainfekowanej skóry lub porów.

Ważne jest, aby nigdy nie zmuszać do pęknięcia czyraka w domu. Bolesny wrzód jest sposobem na obronę ciała przed znacznie poważniejszym ryzykiem.

Jeśli czyrak zagnieździ się lub rozwinie głęboko pod skórą, może dojść do zapalenie tkanki łącznej. W poważnych okolicznościach może to doprowadzić do przedostania się infekcji do krwioobiegu.

Nieleczone bakteryjne infekcje krwi mogą spowodować niewydolność narządów, posocznicę, śpiączkę , zespół wstrząsu toksycznego i ostatecznie śmierć.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *