Ile kosztuje proteza? Ceny nowoczesnych protez nóg i rąk

Za pomocą odpowiednio dopasowanej protezy osoba po amputacji może znów prowadzić aktywne życie. Na cenę protezowania składa się wiele czynników. Ile kosztuje proteza nogi albo ręki?

Za pomocą odpowiednio dopasowanej protezy osoba po amputacji może znów prowadzić aktywne życie. Na cenę protezowania składa się wiele czynników. Ile kosztuje proteza nogi albo ręki? Na to i inne pytanie odpowiedzą nam specjaliści z zakładu ortopedycznego Relax-Med.

Co wpływa na koszt protezy?

Nowoczesne bioniczne protezy nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale mogą również skutecznie zastępować kończyny. Przekłada się to jednak na ich wyższe ceny.

Na koszty protez rąk i nóg wpływają czynniki jak:

  • rodzaj protezy,
  • materiał protezy,
  • elementy składowe protezy, np. lej protezy, pokrycie kosmetyczne,
  • zastosowane technologie.

Ze względu na zróżnicowane czynniki regulujące cenę protezy tego typu wyroby medyczne nie mają stałego cennika i wyceniane są indywidualnie.

Proteza nogi i proteza ręki: cena

Za nowoczesne protezy nóg cena rozpoczyna się od około 5000 zł. Średnio jednak jest to wydatek na poziomie od 15000 do 30000 zł.

Najmniej kosztują protezy bierne, które pełnią tylko funkcje estetyczne. Stosowane są one głównie w przypadku rąk. Więcej trzeba zapłacić za protezy modularne, które składają się z kilku dopasowanych do siebie komponentów jak lej, stopa, staw. Najwyższe ceny związane są z zakupem nowoczesnych protez bionicznych.

Dofinansowanie do zakupu protezy

Aby zredukować koszt zakupu protezy, można skorzystać z różnych form dofinansowania.

Dofinansowanie do protezy dostępne jest w poniższych instytucjach:

  • Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR)
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

Dla wyrobów medycznych jak proteza modularna cena może być obniżona dofinansowaniem NFZ o 3500-4500 zł za protezę podudzia lub 5500 zł za protezę uda. W innych instytucjach dofinansowanie można uzyskać w kwotach do 30000 zł.

Zatem to, ile kosztuje proteza, zależne jest od jej typu, materiałów, technologii, a także uzyskanego dofinansowania.

Firma Relax-Med od ponad 30 lat świadczy usługi z zakresu wykonywania indywidualnych protez kończyn oraz innych wyrobów ortopedycznych. Więcej o firmie znajdą Państwo pod adresem www.relax-med.pl.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *