Jęczmień na oku – przyczyny i sposób leczenia

Jęczmień na oku jest jednym z najczęstszych ostrych schorzeń, które dotyczy powieki. Spowodowany jest najczęściej zakażeniem bakteryjnym – zazwyczaj gronkowcem (Staphylococcus aureus). Zakażenie w krótkim czasie powoduje stan zapalny gruczołów powieki i pojawienie się bolesnego ropnia. Dodatkowo chora powieka charakteryzuje się dużym obrzękiem i zaczerwieniem, które jest bardzo bolesne i może utrudniać widzenie oraz codzienne funkcjonowanie. Jęczmień na oku może powodować również obfite łzawienie, a także być przyczyną światłowstrętu, czyli dużej wrażliwości na bodźce świetlne. Niekiedy u niektórych chorych pojawia się również tak zwany efekt „suchego oka”.

Przyczyny jęczmienia na powiece

Główną przyczyną pojawienia się na powiece jęczmienia jest zakażenie gronkowcem. Dochodzi do tego najczęściej w momencie kiedy dotykamy powieki i samego oka brudnymi rękoma, a także z powodu braku odpowiedniej dbałości o względy higieniczne. Jęczmień na powiece bardzo często pojawia się na wskutek niezbyt dokładnego demakijażu bądź przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Czasami jęczmień pojawia się również po kontakcie z oparami z substancjami chemicznymi. Szczególnie narażeni na pojawienie się jęczmienia na powiece są osoby, które noszą soczewki kontaktowe oraz nie dbają o odpowiednią higienę ich przechowywania bądź używają szkieł kiepskiej jakości.

Leczenie jęczmienia

Leczenie jęczmienia to przede wszystkim stosowanie kropel antybakteryjnych i przeciwzapalnych – dobiera się je po konsultacji z lekarzem, który oceni stan zmiany oraz ewentualnie wdroży odpowiednie dodatkowe leczenie. Pozwoli to uniknąć dalszego rozwoju infekcji, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Dlatego też nie warto zwlekać z wizytą u lekarza – jeśli jest trudność z dostaniem się do okulisty ze względu na przykład na odległe terminy, pomocy w tej kwestii można również szukać o lekarza rodzinnego.

Wśród domowych sposób na leczenie jęczmienia na powiece przeważa pogląd, że należy pocierać zmianę złotą obrączką. Nie chodzi tutaj o sam fakt, że obrączka jest złota, ale jak się okazało o wydzielanie ciepła – pod wpływem zwiększonej temperatury jęczmień się zmniejsza. Warto jednak pamiętać, żeby obrączka czy inny złoty element biżuterii była odkażona za każdym razem przed pocieraniem powieki, co pozwoli uniknąć ewentualnych podrażnień oraz dostania się jeszcze większej ilości bakterii do oka. Pomocne w leczeniu jęczmienia są także okłady z ziół, które mają działanie ściągające (na przykład rumianek) bądź z naparu mocnej herbaty.

W eliminacji zespołu suchego oka pomogą krople nawilżające, które złagodzą dyskomfort i zapewniają optymalne nawilżenie oka. W przypadku wrażliwości na światło, dobrze jest unikać zbyt dużej ekspozycji na światło (zarówno słoneczne, jak i sztuczne) – można tego dokonać zakładając w razie konieczności okulary przeciwsłoneczne, a w skrajnych przypadkach delikatnie zaklejając oko jałowym gazikiem.

 

Czytaj więcej: Jęczmień na oku – rodzaje, przyczyny, sposób leczenia

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *