Kreatynina – jak obniżyć jej poziom
Kreatynina jest produktem chemicznym krwi wytwarzanym podczas pracy mięśni. Jedzenie dużej ilości białka może również wytwarzać niewielkie jej ilości.
Krwiobieg człowieka transportuje kreatyninę do nerek, gdzie jest ona filtrowana przez mocz. Jeżeli jednak nerki nie funkcjonują prawidłowo, poziom kreatyniny we krwi może się zwiększyć. Może to prowadzić do mocznicy, zagrażającej życiu i zdrowiu.
Ciało każdego człowieka potrzebuje czystej krwi do optymalnego funkcjonowania. Najlepszym sposobem obniżenia poziomu kreatyniny jest leczenie źródła problemu. W takich okolicznościach podstawowym leczeniem jest dializa nerek. To bardzo ważna
procedura medyczna, którą się stosuje w przypadku nieprawidłowej czynności nerek – kiedy nerki nie są w stanie samodzielnie usuwać nagromadzonych związków. Prócz dializy, w leczeniu istotna jest zmiana stylu życia, aby obniżyć poziom kreatyniny. Zmiana wiąże się z kilkoma, naturalnymi sposobami redukcji parametrów kreatyniny.
Jak obniżyć poziom kreatyniny?
Ograniczenie wysiłku fizycznego
Ćwiczenia to zazwyczaj dobre wykorzystanie wolnego czasu, ale nadmierny wysiłek fizyczny może wpływać na wzrost poziomu kreatyniny w organizmie. Metabolizm mięśni wytwarza. Ich nadwyrężenie poprzez forsowanie, może podnieść poziom kreatyniny. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że zbyt intensywne ćwiczenia zwiększają poziom kreatyniny w odpowiedzi na zwiększony rozpad mięśni. Dlatego też, zamiast długodystansowo biegać powinno się spacerować lub ćwiczyć jogę. Podnoszenie ciężarów także nie jest zalecane.
Brak suplementacji
Kreatyna jest naturalnym związkiem wytwarzanym w wątrobie. Jest transportowany do mięśni, gdzie jest używany do wytwarzania energii. Niewykorzystana kreatyna zamienia się w kreatyninę, produkt odpadowy.
Oprócz swojej naturalnej postaci kreatyna jest również dostępna jako suplement doustny. Niektórzy sportowcy używają tych suplementów, aby poprawić wyniki sportowe. Podobnie jak naturalna kreatyna, suplementy zawierające tę substancję wytwarzają kreatyninę. Każdy, kto chce zmniejszyć poziom kreatyniny, nie powinien przyjmować suplementów kreatyny.
Zmniejszenie spożycia białka
Badania pokazują, że jedzenie dużych ilości białka może zwiększyć poziom kreatyniny.
Ponadto, gotowane czerwone mięso może w szczególności wpływać na kreatyninę. Oznacza to, że osoby, które prowadzoną dietę bogatą w produkty o dużej zawartości białka, narażają swój organizm na większe poziomy kreatyniny. Dlatego też, warto spożywać produkty mleczne z umiarem i rozsądkiem.
Więcej błonnika
Prowadzone dotąd badania wykazały, że spożywanie błonnika poprawia poziomy kreatyniny w organizmie, a tym samym polepsza pracę nerek. Błonnik jest składnikiem wielu produktów spożywczych. Przede wszystkim w:
- Owocach,
- Warzywach,
- Roślinach strączkowych,
- Zbożach.
Odpowiednie nawodnienie
Odwodnienie może podnieść poziom kreatyniny. Przyjmowanie płynów może również stanowić problem dla niektórych osób z chorobą nerek. Dlatego też należy porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym, na temat wskazanej ilości spożywanej wody. Przecież to ile i jak często trzeba pić wodę jest bardzo istotne w życiu człowieka.