Wszystko, co musisz wiedzieć o wysokim poziomie cholesterolu

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest rodzajem lipidu. Jest to woskowa, podobna do tłuszczu substancja, którą twoja wątroba wytwarza naturalnie. Jest niezbędny do tworzenia błon komórkowych, niektórych hormonów i witaminy D.

Cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie, więc nie może samodzielnie krążyć we krwi. Aby pomóc w transporcie cholesterolu, wątroba wytwarza lipoproteiny.

Lipoproteiny są cząstkami wytwarzanymi z tłuszczu i białka. Niosą cholesterol i trójglicerydy (inny rodzaj lipidów) poprzez swój krwioobieg. Dwie główne formy lipoprotein to lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) i lipoproteiny o dużej gęstości (HDL).

Jeśli twoja krew zawiera zbyt dużo cholesterolu LDL (cholesterol niesiony przez lipoproteiny o niskiej gęstości), jest znany jako wysoki poziom cholesterolu. Nieleczony wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym zawału serca lub udaru.

Wysoki poziom cholesterolu zazwyczaj nie powoduje żadnych objawów. Dlatego ważne jest regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu. Dowiedz się, jakie poziomy cholesterolu są zalecane w twoim wieku.

Cholesterol LDL lub „zły cholesterol”

Lipoproteina o niskiej gęstości (LDL) jest często nazywana „złym cholesterolem”.  Przenosi cholesterol do tętnic. Jeśli poziom cholesterolu LDL jest zbyt wysoki, może on narastać na ścianach tętnic.

Nagromadzenie jest również znane jako tablica cholesterolowa. Ta płytka może zwężać tętnice, ograniczać przepływ krwi i zwiększać ryzyko zakrzepów. Jeśli skrzep krwi blokuje tętnicę w sercu lub mózgu, może to spowodować atak serca lub udar.

Według Centers for Disease Control and Prevention ponad jedna trzecia amerykańskich dorosłych ma podwyższony poziom cholesterolu LDL. Dowiedz się, jak możesz sprawdzić poziom cholesterolu LDL.

Cholesterol HDL lub „dobry cholesterol”

Lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) są czasami nazywane „dobrym cholesterolem”. Pomaga to w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL w wątrobie i usunięcie jej z organizmu. Pomaga to zapobiegać gromadzeniu się cholesterolu w tętnicach.

Kiedy masz zdrowy poziom cholesterolu HDL, może pomóc zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów, chorób serca i udaru mózgu. Dowiedz się więcej o cholesterolu HDL.

Trójglicerydy są innym rodzajem lipidów. Różnią się od cholesterolu. Podczas gdy twoje ciało wykorzystuje cholesterol do budowy komórek i niektórych hormonów, używa trójglicerydów jako źródła energii.

Kiedy spożywasz więcej kalorii niż Twoje ciało może od razu wykorzystać, zamienia te kalorie w trójglicerydy. Przechowuje trójglicerydy w komórkach tłuszczowych. Wykorzystuje również lipoproteiny do krążenia trójglicerydów przez krwioobieg.

Jeśli regularnie spożywasz więcej kalorii niż organizm może zużyć, twoje poziomy trójglicerydów mogą wzrosnąć. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i udaru.

Twój lekarz może użyć prostego testu krwi do pomiaru poziomu trójglicerydów, jak również poziomu cholesterolu. Dowiedz się, jak przetestować poziom triglicerydów.

Sprawdzanie poziomu cholesterolu

Jeśli masz 20 lat lub więcej, American Heart Association zaleca kontrolę poziomu cholesterolu co najmniej raz na cztery do sześciu lat. Jeśli w przeszłości występował wysoki poziom cholesterolu lub inne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, lekarz może zalecić częstsze badanie stężenia cholesterolu.

Twój lekarz może użyć panelu lipidowego do pomiaru całkowitego poziomu cholesterolu, a także poziomu cholesterolu LDL, cholesterolu HDL i poziomu triglicerydów. Twój całkowity poziom cholesterolu jest całkowitą ilością cholesterolu we krwi. Obejmuje cholesterol LDL i HDL.

Jeśli twoje poziomy cholesterolu całkowitego lub cholesterolu LDL są zbyt wysokie, Twój lekarz zdiagnozuje wysoki poziom cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu jest szczególnie niebezpieczny, gdy poziom LDL jest zbyt wysoki, a poziom HDL zbyt niski. Dowiedz się więcej o zalecanych poziomach cholesterolu.

Poziom cholesterolu mierzy się jako miligramy cholesterolu na decylitr krwi (mg / dl).

Najnowsze wytyczne dotyczące prawidłowego poziomu cholesterolu

Twoje ciało potrzebuje trochę cholesterolu do prawidłowego funkcjonowania, w tym trochę LDL. Ale jeśli twoje poziomy LDL są zbyt wysokie, może to zwiększyć ryzyko poważnych problemów zdrowotnych.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *