Skąd będę wiedzieć, czy jestem w ciąży?

Przed wykonaniem testu ciążowego można zauważyć wczesne objawy. Niektóre z najbardziej znaczących oznak wczesnej ciąży to: zmęczenie, mdłości (zwane także „chorobą poranną”), obrzęk lub delikatne piersi i zaparcia.

Niektóre kobiety mogą również odczuwać skurcze i lekkie krwawienie. To lekkie krwawienie nazywa się krwawieniem implantacyjnym i najczęściej występuje w ciągu jednego do dwóch tygodni od zapłodnienia. Może pojawić się plamienie, ale krwawienie nie jest tak ciężkie jak typowy okres. W niektórych przypadkach krwawienie z implantacji jest mylone z miesiączką.

Objawy są różne u kobiet. Niektóre kobiety mogą doświadczać różnych objawów pomiędzy ciążami. Na przykład możesz doświadczyć porannej choroby podczas pierwszej ciąży, ale nie drugiej. Wczesne objawy ciąży nie powinny być jedynym źródłem potwierdzenia ciąży. Klinika Mayo wskazuje, że wiele z tych objawów ma również związek z innymi schorzeniami, w tym PMS.
Potwierdzenie
Jak mogę potwierdzić ciążę?

Ciąża jest diagnozowana poprzez pomiar poziomu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w organizmie. Zwany również hormonem ciążowym, hCG jest produkowany po wszczepieniu, ale może nie zostać wykryty, dopóki nie opuścisz okresu. Poziom hormonu gwałtownie wzrasta po okresie nieobecności.

Hormon hCG wykrywa się za pomocą badania moczu lub krwi. Testy moczu mogą być wykonywane w gabinecie lekarskim, ale są one takie same jak domowe testy ciążowe. Przeprowadzając domowy test ciążowy, uważnie przeczytaj instrukcję. Powtórz test po kilku dniach, jeśli otrzymasz wynik negatywny i nadal nie otrzymasz okresu. Największą zaletą tego typu testu jest prywatność, a także przystępna cena.

Badanie krwi to kolejna opcja. Hormon hCG można zmierzyć w laboratorium za pomocą próbki krwi. Wyniki są tak dokładne, jak test ciążowy w domu. Różnica polega na tym, że hCG jest łatwiej wykrywany przez krew, nawet w niewielkich ilościach. Badanie krwi można zlecić już w sześć dni po owulacji.
Plany opieki
Plany opieki nad ciążą

Testy ciążowe w domu są bardzo dokładne po pierwszym dniu straconego okresu. Jeśli uzyskasz pozytywny wynik w teście ciążowym w domu, powinieneś umówić się na wizytę u swojego lekarza od razu. Do potwierdzenia i ustalenia daty ciąży zostanie użyte badanie ultrasonograficzne. Termin pierwszego spotkania może również zależeć od ogólnego stanu zdrowia. Lekarze mogą poddawać specjalnej ocenie pacjentów, którzy są uważani za pacjentów wysokiego ryzyka. Dotyczy to kobiet w wieku powyżej 35 lat, a także kobiet z chorobami serca lub cukrzycą.

Im szybciej dowiesz się, że jesteś w ciąży, tym lepiej dbasz o zdrowie swojego dziecka. Regularne kontrole są niezbędne dla zapewnienia zdrowia i wykrycia potencjalnych problemów związanych z ciążą.

W Stanach Zjednoczonych wszystkie plany ubezpieczeń zdrowotnych muszą oferować opiekę prenatalną w ramach ustawy Affordable Care Act (ACA). Jednak szczegóły tych przepisów dotyczących opieki prenatalnej różnią się znacznie między podmiotami świadczącymi opiekę zdrowotną. Gdy już wiesz na pewno, że jesteś w ciąży, zadzwoń do swojego ubezpieczyciela i dowiedz się, co jest objęte opieką prenatalną. Jeśli nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem o krokach, jakie możesz podjąć, aby uzyskać zasięg.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *