Woda w kolanie – przyczyny, objawy i sposób leczenia

Większość osób słyszała w swoim życiu gdzieś określenie „woda w kolanie”, ale często wiele osób nie wie, co to za dolegliwość i co ona oznacza. Jest to nic innego jak skrót myślowy, który utrwalił się i jest związany z objawem uszkodzenia kolana.

Staw kolanowy otacza torebka maziowa, która jest wypełniona płynem. Kiedy dochodzi do jej uszkodzenia (na przykład na wskutek urazu bądź przeciążenia), płyn obecny w torebce maziowej„wylewa się” na zewnątrz. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest utworzenie się stanu zapalnego, określanego właśnie mianem „wody w kolanie„.

Przyczyny wody w kolanie

Najczęstszą przyczyną wody w kolanie jest przeciążenie stawu kolanowego. Może do tego dojść na wskutek zbyt dużej aktywności fizycznej, a także z powodu niedostatecznej rozgrzewki bądź braku regularnych treningów. Na schorzenie narażeni  są zwłaszcza miłośnicy między innymi narciarstwa, tenisa, piłki nożnej, jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolce, a także na snowboardzie. Wbrew pozorom z problemem zmagają się także zawodowi sportowcy, szczególnie w momencie intensywnych treningów bądź częstych występów (kiedy sezon trwa w pełni).

Problem wody w kolanie pojawia się również bardzo często po stłuczeniu, zwichnięciu nogi właśnie we stawie kolanowym.

Z drugiej strony bardzo często schorzenie to pojawia się u osób borykających się z nadwagą i otyłością. Wszystko to za sprawą tego, że zbyt duża masa ciała stale uciska na kolana, co skutkuje przeciążeniem stawu kolanowego.

Objawy wody w kolanie

Typowym objawem schorzenia jest obrzęk wokół chorego stawu kolanowego. Opuchlina jest spowodowana wyciekiem płynu z torebki maziowej. Dodatkowo miejsce jest rozpalone, a staw kolanowy bardzo boli. Utrudnia to w znaczny sposób poruszanie się, a chore kolano jest sztywne – chory ma trudność z jego zginaniem oraz odpowiednim poruszaniem.

Leczenie schorzenia

W celu zredukowania bólu warto jest robić zimne okłady – z ręczników bądź specjalnych kompresów chłodzących, które można kupić między innymi w aptece. Warto jest także ułożyć nogę nieco wyżej, co wzmocni krążenie krwi i pomoże złagodzić stan zapalny. Na spuchnięte kolano można również stosować okłady z liści kapusty bądź surowego ziemniaka, a także okłady z octu. Można stosować także m.in. maść z arniki, która ma działanie przeciwzapalne.

Z objawami wody w kolanie należy zgłosić się do lekarza. Zazwyczaj w celu zdiagnozowania schorzenia wykorzystuje się badanie RTG. W celu usunięcia nadmiaru wody lekarz jest zmuszony wykonać tak zwaną punkcję kolana – polega to na wprowadzeniu igły w odpowiednie miejsce i przy pomocy strzykawki odciągnięcie nadmiaru płynu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

W niektórych przypadkach lekarz decyduje również na przesłaniu próbki płynu do analiz – jest to wskazane przede wszystkim w przypadku podejrzenia o infekcję, reumatoidalne zapalenie stawów bądź dnę moczanową. W takich przypadkach diagnostyka i dalsze postępowanie jest uzależnione od wyników analiz.

Czytaj również: Domowe sposoby na wodę w kolanie

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *