Kiedy zaczyna się menopauza i jak długo trwa?

Większość kobiet zaczyna rozwijać objawy menopauzy około czterech lat przed ostatnim okresem. Objawy często trwają do około czterech lat po ostatnim okresie kobiety. Niewielka liczba kobiet doświadcza objawów menopauzy przez okres do dziesięciu lat przed wystąpieniem menopauzy, a 1 na 10 kobiet doświadcza objawów menopauzy przez 12 lat od ostatniego okresu.

Mediana wieku menopauzy wynosi 51 lat, choć może ona występować średnio 2 lata wcześniej u kobiet w Ameryce Łacińskiej i Ameryce Łacińskiej. Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć początek menopauzy u kobiet rasy innej niż kaukaska.

Istnieje wiele czynników, które pomagają określić, kiedy rozpocznie się menopauza, w tym genetyki i zdrowia jajników. Perimenopauza często występuje przed menopauzą. Perimenopauza to czas, kiedy hormony zaczynają się zmieniać w przygotowaniu na menopauzę. Może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Wiele kobiet rozpoczyna perimenopauzę w pewnym punkcie po połowie lat 40-tych. Inne kobiety nagle zapadają w okres okołomenopauzalny i nagle rozpoczynają menopauzę.

Około 1% kobiet rozpoczyna menopauzę przed ukończeniem 40 roku życia, a około 5% przechodzi menopauzę w wieku od 40 do 45 lat. Jest to nazywane wczesną lub przedwczesną menopauzą lub pierwotną niewydolnością jajników.
Perimenopauza vs. menopauza vs. postmenopauza

W okresie okołomenopauzalnym miesiączki stają się nieregularne. Twoje okresy mogą być spóźnione lub możesz całkowicie pominąć jeden lub więcej okresów. Przepływ menstruacyjny może również stać się cięższy lub lżejszy.

Menopauzę definiuje się jako brak miesiączki przez jeden pełny rok.

Postmenopauza odnosi się do lat po menopauzie.
Objawy
Jakie są objawy menopauzy?

Doświadczenie menopauzy każdej kobiety jest wyjątkowe. Objawy są zwykle bardziej dotkliwe, gdy menopauza pojawia się nagle lub w krótszym czasie. Warunki, które wpływają na zdrowie jajnika, takie jak rak lub histerektomia, lub niektóre wybory dotyczące stylu życia, takie jak palenie, zwiększają nasilenie i czas trwania objawów.

Poza zmianami menstruacyjnymi objawy związane z perimenopauzą, menopauzą i postmenopauzą są zasadniczo takie same. Najczęstszymi wczesnymi objawami okołomenopauzalnymi są:

mniej częste miesiączki
cięższe lub lżejsze niż zwykle
objawy naczynioruchowe, w tym uderzenia gorąca, nocne poty i uderzenia gorąca

Szacuje się, że 75 procent kobiet doświadcza objawów naczynioruchowych z menopauzą.

Inne typowe objawy menopauzy to:

bezsenność
suchość pochwy
przybranie na wadze
depresja
niepokój
Trudności z koncentracją
problemy z pamięcią
zmniejszone libido lub popęd seksualny
sucha skóra, usta i oczy
zwiększone oddawanie moczu
obolałe lub delikatne piersi
bóle głowy
wyścigi serca
infekcje dróg moczowych (UTI)
zmniejszona masa mięśniowa
bolesne lub sztywne stawy
zmniejszona masa kostna
mniej pełne piersi
przerzedzenie lub utrata włosów
zwiększony wzrost włosów na innych obszarach ciała, takich jak twarz, szyja, klatka piersiowa i górna część pleców

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *